2024 Elections

Did you know that there is a joint primary runoff election in May 2024?

The primary runoff election is happening. Learn more below! 

 

Democratic Primary Runoff

 

Democratic Candidates

See below for a list of primary candidates on our 2024 Primary Runoff ballot:

Sheriff

  1. MARIAN BROWN
  2. LUPE VALDEZ

The Dallas County Democratic Party will canvass the results of the May 28, 2024 Democratic Primary Runoff Election on Thursday, June 6 at 2:30 PM CST via live stream HERE.  This is a public meeting; all are welcome to attend and observe the canvass of the election results.

 


 

 

General Voter Information

 

Vote By Mail

Vote by mail applications are open NOW! For information regarding vote by mail, visit this link: Vote By Mail in the May Municipal Election!

Help turn out voters in 2024!

Every weekend leading up to the general election, we’ll be hitting the streets to connect with voters at their doorsteps about the upcoming election. By working together now, we can pave the way for Democratic victories in November. No experience is necessary. Training and materials will be provided at the event. Bring a friend and join us! Click here to RSVP.

What districts do I live in?

Enter your address here to find your new political districts!

Become an election worker!

Help ensure a free and fair election for all Dallas County voters by signing up to become an election worker! Sign up here.

 


November 2024 General Election 

Democratic Candidates

See below for a full list of candidates on our 2024 General Election ballot:

Federal Races

President

  1. JOSEPH R. BIDEN JR.

U.S. Senator

  1. COLIN ALLRED

U.S. Rep. District 5

  1. RUTH "TRUTH" TORRES

U.S. Rep. District 24

  1. SAM EPPLER

U.S. Rep. District 30

  1. JASMINE CROCKETT

U.S. Rep. District 32

  1. JULIE JOHNSON

U.S. Rep. District 33

  1. MARC VEASEY

Statewide Races

Railroad Commissioner

  1. KATHERINE CULBERT

Justice, Supreme Court, Place 2

  1. DASEAN JONES

Justice, Supreme Court, Place 4

  1. CHRISTINE VINH WEEMS

Justice, Supreme Court, Place 6

  1. BONNIE LEE GOLDSTEIN

Presiding Judge, Court of Criminal Appeals

  1. HOLLY TAYLOR

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 7

  1. NANCY MULDER

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 8

  1. CHIKA ANYIAM

District Races

Member, State Board of Education, District 11

  1. RAYNA GLASSER

Member, State Board of Education, District 12

  1. GEORGE KING

State Senator, District 12

  1. STEPHANIE DRAPER

State Senator, District 16

  1. NATHAN JOHNSON

State Senator, District 23

  1. ROYCE WEST

State Representative, District 100

  1. VENTON JONES

State Representative, District 102

  1. ANA-MARIA RAMOS

State Representative, District 103

  1. RAFAEL ANCHIA

State Representative, District 104

  1. JESSICA GONZALEZ

State Representative, District 105

  1. TERRY MEZA

State Representative, District 107

  1. LINDA GARCIA

State Representative, District 108

  1. ELIZABETH GINSBERG

State Representative, District 109

  1. AICHA DAVIS

State Representative, District 110

  1. TONI ROSE

State Representative, District 111

  1. YVONNE DAVIS

State Representative, District 112

  1. AVERIE BISHOP

State Representative, District 113

  1. RHETTA ANDREWS BOWERS

State Representative, District 114

  1. JOHN BRYANT

State Representative, District 115

  1. CASSANDRA HERNANDEZ

Chief Justice, 5th Court of Appeals District

  1. STACI WILLIAMS

Justice, 5th Court of Appeals District, Place 2

  1. ROBBIE PARTIDA-KIPNESS

Justice, 5th Court of Appeals District, Place 5

  1. ERIN A. NOWELL

Justice, 5th Court of Appeals District, Place 9

  1. TINA CLINTON

Justice, 5th Court of Appeals District, Place 10

  1. AMANDA REICHEK

Justice, 5th Court of Appeals District, Place 11

  1. KIM COOKS

Justice, 5th Court of Appeals District, Place 12

  1. KEN MOLBERG

Justice, 5th Court of Appeals District, Place 13

  1. TONYA PARKER

District Judge, 14th Judicial District

  1. ERIC V. MOYÉ

District Judge, 95th Judicial District

  1. MONICA PURDY

District Judge, 162nd Judicial District

  1. KIM BAILEY

Criminal District Judge, Dallas County Number 2

  1. ELIZABETH DAVIS FRIZELL

Criminal District Judge, Dallas County Number 3

  1. AUDRA LADAWN RILEY

Criminal District Judge, Dallas County Number 4

  1. DOMINIQUE COLLINS

Countywide Races

Sheriff

  1. MARIAN BROWN
  2. LUPE VALDEZ

County Tax Assessor-Collector

  1. JOHN R. AMES

Dallas County Democratic Party Chair

  1. KARDAL COLEMAN

County Races

County Commissioner Precinct 1

  1. THERESA MARIE DANIEL

County Commissioner Precinct 3

  1. JOHN WILEY PRICE