2022 General Election

Register to Vote in Future Elections!

(the October 11 deadline for the November 8 election has passed)

Texas does not have same day voter registration like other states, but we are here to help you make your voice heard!

Voting FAQ: mytexasvotes.com/register
Reminder: persons convicted of a felony who have fully discharged their sentence, including any term of incarceration, parole, or supervision, or a completed period of probation ordered by any court, or who have been pardoned may register to vote.

Apply for ballot by mail (PDF)
Application Tracker
Ballot Tracker


Vote By Mail!

No matter where you’ll be in November, as long as you’re a registered Texas voter you can participate in the 2022 General Election. For college students, vote-by-mail is the best way to make your vote count. For more information go to mytexasvotes.com.


Early Voting

Date(s) Day of the Week Time
Oct 24-28 Monday-Friday 7AM to 7PM
Oct 29 Saturday 7AM to 7PM
Oct 30 Sunday 12PM to 6PM
Oct 31-Nov 2 Monday-Wednesday 7AM to 7PM
Nov 3-4 Thursday & Friday 7AM to 9PM

Election Day

Date(s) Day of the Week Time
November 8 Tuesday 7AM to 7PM
Dallas County general sample ballot
My personalized election ballot
List of Write-In Candidates
Early Voting locations (PDF version)
Early Voting location finder
Election Day locations (PDF version)
Dallas County Democrats Voter Guide (PDF version)

What to Bring

what-to-bring-to-vote

Don’t have one of those IDs? You can still vote!

If you’re a registered voter but do not possess one of the documents listed above, don’t worry, you can still vote a regular ballot! Here’s how:

  • Bring one of the following to your voting site:
    • Valid voter registration card/certificate
    • Current utility bill (or a copy)
    • Bank statement (or a copy)
    • Government check (or a copy)
    • Paycheck (or a copy)
    • Current government document with your name and address on it (including an out-of-state driver’s license)
    • Certified birth certificate (must be an original)
  • Fill out a form at the voting site
  • Vote a regular ballot!

Meet your candidates

Federal

District 5
...
NOMINEE
Tartisha Hill
District 24
...
NOMINEE
Jan McDowell
District 30
...
ELECTED
Jasmine Crockett
District 32
...
ELECTED
Colin Allred
District 33
...
ELECTED
Marc Veasey

State

Governor
...
NOMINEE
Beto O'Rourke
Lt. Governor
...
NOMINEE
Mike Collier
Attorney General
...
NOMINEE
Rochelle Mercedes Garza
Comptroller of Public Accounts
...
NOMINEE
Janet Dudding
Land Commissioner
...
NOMINEE
Jay Kleberg
Agriculture Commissioner
...
NOMINEE
Susan Hays

Seat 1
...
NOMINEE
Luke Warford

Place 3
...
NOMINEE
Erin Nowell
Place 5
...
NOMINEE
Amanda Reichek
Place 9
...
NOMINEE
Julia Maldonado

Place 5
...
ELECTED
Dana Huffman
Place 6
...
ELECTED
Robert Johnson

District 11
...
NOMINEE
Luis Miguel Sifuentes
District 12
...
NOMINEE
Alex Cornwallis
District 13
...
ELECTED
Aicha Davis
District 14
...
NOMINEE
Tracy Fisher

District 2
...
NOMINEE
Prince S. Giadolor
District 12
...
NOMINEE
Francine Ly
District 16
...
ELECTED
Nathan Johnson
District 23
...
ELECTED
Royce West

District 100
...
ELECTED
Venton Jones
District 102
...
ELECTED
Ana-Maria Ramos
District 103
...
ELECTED
Rafael Anchía
District 104
...
ELECTED
Jessica González
District 105
...
ELECTED
Terry Meza
District 107
...
ELECTED
Victoria Neave Criado
District 108
...
NOMINEE
Elizabeth Ginsberg
District 109
...
ELECTED
Carl O. Sherman
District 110
...
ELECTED
Toni Rose
District 111
...
ELECTED
Yvonne Davis
District 112
...
NOMINEE
Elva Curl
District 113
...
ELECTED
Rhetta Andrews Bowers
District 114
...
ELECTED
John Bryant
District 115
...
ELECTED
Julie Johnson

Place 4
...
ELECTED
Maricela Moore
Place 7
...
ELECTED
Nancy Kennedy

44th District Court
...
ELECTED
Veretta Frazier
68th District Court
...
ELECTED
Martin Hoffman
101st District Court
...
ELECTED
Staci Williams
116th District Court
...
ELECTED
Tonya Parker
134th District Court
...
ELECTED
Dale Tillery
160th District Court
...
ELECTED
Aiesha Redmond
191st District Court
...
ELECTED
Gena Slaughter
192nd District Court
...
ELECTED
Maria Aceves
193rd District Court
...
ELECTED
Bridgett Whitmore
194th Court
...
ELECTED
Ernest White
195th Court
...
ELECTED
Hector Garza
203rd Court
...
ELECTED
Raquel "Rocky" Jones
204th Court
...
ELECTED
Tammy Kemp
254th District Court
...
ELECTED
Kim Brown
255th District Court
...
ELECTED
Vonda Bailey
256th District Court
...
ELECTED
Sandre Streete
265th Court
...
ELECTED
Jennifer Bennett
282nd Court
...
ELECTED
Amber Givens
283rd Court
...
ELECTED
Lela Lawrence Mays
291st Court
...
ELECTED
Stephanie N. Mitchell Huff
292nd Court
...
ELECTED
Brandon Birmingham
298th District Court
...
ELECTED
Emily Tobolowsky
301st District Court
...
ELECTED
Mary Brown
302nd District Court
...
ELECTED
Sandra Jackson
303rd District Court
...
ELECTED
LaDeitra Adkins
304th District Court
...
ELECTED
Andrea Martin Lane
305th District Court
...
ELECTED
Cheryl Lee Shannon
330th District Court
...
ELECTED
Andrea Plumlee
363rd Court
...
ELECTED
Tracy Holmes
Criminal District Judge Dallas County Number 1
...
ELECTED
Tina Clinton
Criminal District Judge Dallas County Number 5
...
ELECTED
Carter Thompson
Criminal District Judge Dallas County Number 6
...
ELECTED
Nancy Mulder
Criminal District Judge Dallas County Number 7
...
ELECTED
Chika Anyiam

County

District Attorney
...
ELECTED
John Creuzot

County Court at Law No. 1
...
ELECTED
D'Metria Benson
County Court at Law No. 2
...
ELECTED
Melissa Bellan
County Court at Law No. 3
...
ELECTED
Sally Montgomery
County Court at Law No. 4
...
ELECTED
Dianne Jones
County Court at Law No. 5
...
ELECTED
Nicole Taylor
County Criminal Court at Law No. 1
...
ELECTED
Marilynn Mayse
County Criminal Court at Law No. 10
...
ELECTED
Monique Bracey Huff
County Criminal Court at Law No. 11
...
ELECTED
Shequitta D. Kelly
County Criminal Court at Law No. 2
...
ELECTED
Julia Hayes
County Criminal Court at Law No. 3
...
ELECTED
Audrey Faye Moorehead
County Criminal Court at Law No. 4
...
ELECTED
Dominique Torres Williams
County Criminal Court at Law No. 5
...
ELECTED
Lisa Green
County Criminal Court at Law No. 6
...
ELECTED
Angela King
County Criminal Court at Law No. 7
...
ELECTED
Remeko Edwards
County Criminal Court at Law No. 8
...
ELECTED
Carmen White
County Criminal Court at Law No. 9
...
ELECTED
Peggy Hoffman
County Court of Criminal Appeals No. 1
...
ELECTED
Kristin Wade
County Court of Criminal Appeals No. 2
...
ELECTED
Pamela Luther
Probate Court No. 1
...
ELECTED
Julia Malveaux
Probate Court No. 2
...
ELECTED
Ingrid Michelle Warren
Probate Court No. 3
...
ELECTED
Margaret Jones-Johnson

County Judge
...
ELECTED
Clay Jenkins
District Clerk
...
ELECTED
Felicia Pitre
County Clerk
...
ELECTED
John F Warren
County Treasurer
...
ELECTED
Pauline Medrano

County Commissioner Precinct 2
...
ELECTED
Andrew Sommerman
County Commissioner Precinct 4
...
ELECTED
Elba Garcia

Precinct 1, Place 1
...
ELECTED
Thomas G. Jones
Precinct 1, Place 2
...
ELECTED
Valencia Nash
Precinct 2, Place 1
...
ELECTED
Margaret O'Brien
Precinct 2, Place 2
...
ELECTED
KaTina Whitfield
Precinct 3, Place 1
...
ELECTED
Adam Swartz
Precinct 4, Place 1
...
ELECTED
Mike Jones
Precinct 4, Place 2
...
ELECTED
Sasha Moreno
Precinct 5, Place 1
...
ELECTED
Sara Martinez
Precinct 5, Place 2
...
ELECTED
Juan Jasso

Precinct 1
...
ELECTED
Tracey Gulley
Precinct 2
...
ELECTED
Deanna Hammond
Precinct 3
...
ELECTED
Henry Curry
Precinct 4
...
ELECTED
Eddie Brown, Jr.
Precinct 5
...
ELECTED
Michael Orozco

Important Dates:

Oct. 11
Last day to register to vote

Oct. 24-28
In-person early vote, 7AM to 7PM

Oct. 28
Last day to apply for ballot by mail (received, not postmarked)

Oct. 29
In-person early voting, 7AM - 7PM

Oct. 30
In-person early voting, 12 PM - 6 PM

Oct. 31 - Nov. 2
In-person early voting, 7AM - 7PM

Nov. 3 - Nov. 4
In-person early voting, 7AM - 9PM

Nov. 8
Election Day voting 7 AM - 7 PM, last day to receive ballot by mail

Dallas County Democrats Voter Guide